DEGA E KUQE

“Unë për të tjerët”

Faza përfundimtare e trajnimit arsimor është 'Rruga' dhe 'Zjarri'. Ky moment edukativ shënon përfundimin e trajnimit që fillon në moshën e Ujqerve te vegjel. Metoda e degës së kuqe është e veçantë dhe origjinale në të gjitha aspektet, duke ofruar një përvojë unike arsimore për të rinjtë nga 16 deri në 21 vjeç."

Duke iu përshtatur moshës së rritur pesë synimet e skautizmit, "Rruga" ose "Zjarri" u ofron të rinjve struktura, metoda dhe aktivitete që i bëjnë ata të ndërgjegjësohen për përgjegjësitë e tyre si burra (ose gra) dhe t'i marrin ato në një frymë. të shërbimit, si dhe për të transpozuar Premtimin, Ligjin dhe Parimet në një rregull jetësor.

Logo-BR (2).png

RRUGËTIMI

"ROVER" ose Dega e Kuqe është vazhdim i Degës së Gjelbër. Duke e marrë të riun/gruan ende adoleshente, ai dëshiron ta ndihmojë atë të bëhet një i rritur i aftë për të "vozitur kanoen e tij" (B.-P.), i vetëdijshëm për detyrat e tij, i shenjtëruar për
të shërbyer. Dega e Kuqe përfshin të gjithë udhëzuesit dhe eksploruesit nga largimi i tyre nga Trupa ose Kompania, të moshave 16-17 vjeç. Dega e Kuqe është e ndarë në dy faza moshash:

Faza e Pilotit

Normalisht përfshin 2 vjet, nga nisja e Trupës/Kompanisë deri në moshën 18-19 vjeç. Në këtë fazë, i riu vendos njohuritë e tij zbuluese, por tashmë më i drejtuar për t'u përgatitur për të zënë rolin e tij në botë në të gjitha aspektet e jetës së tij. Ai veçanërisht stërvitet në SHËRBIMIN, të cilin e kryen si ekip gjatë fazës pilote, ndërsa fillon të projektojë me shefin e tij shërbimin e tij të mundshëm të ardhshëm. Me pak fjalë, është një fazë e "stërvitjes", në të cilën ai nuk do të ndalet së jetuari aventurën dhe shoqërinë me vëllezërit e tij zbulues/udhëzues.

Shefi Rover / Udhëzuesi i lartë

Sapo të mbarojë faza e pilotit, i riu do të jetë në gjendje të fillojë të shërbejë si ndihmës ose drejtues në një njësi. Si
një zbulues i mirë, ai ndjek progresin e tij, i cili do ta udhëheqë atë për të kryer Rover Game (Scouts) e tij ose Angazhimin e tij të Madh Udhëzues (Guidat), kur ai do të angazhohet zyrtarisht për të vazhduar të jetojë idealin
Scout në jetën e tij të rritur.