DEGA JESHILE

"Unë me të tjerët"

Kjo është koha kryesore dhe më aktive në Skaut, e cila bazohet në jetën e grupit. Sistemi i tij kryesor është në grupe të vogla prej 4-8 personash, ku, në fakt, ata mësojnë të jetojnë në një shoqëri të vogël. Arsimi zhvillohet nëpërmjet të mësuarit dhe lojrave, kryesisht në natyrë. Pikërisht këtu formohen virtytet morale dhe thellohet besimi. Udhëheqësit u kushtojnë vëmendje të madhe eksploruesve gjatë formimit të tyre në shtëpi dhe në shkollë.

PEDAGOGJIA

Skautët dhe Guidat organizohen në patrulla prej 4 deri në 8 anëtarë. Çdo patrullë udhëhiqet nga një skaut/guidë i quajtur shef i patrullës dhe një ndihmës shef. Dy deri në katër patrulla përbëjnë një trupë (djem) ose një kompani (vajza) të udhëhequr nga një shef trupe ose një shef kompanie me ndihmës shefat e tyre përkatës.

PATRULLA

Një patrullë është një njësi funksionale në një trupë. Çdo eksplorues dhe udhërrëfyes në patrullë ka një post aksioni për të cilin ai/ajo merr trajnim të veçantë.

Ka shtatë mundesi veprimi.

LITURGJIST

Ky është një mision i madh që kryhet kryesisht nga Shefi i Patrullës pasi ai/ajo është përgjegjës për shpirtrat e skautëve/guidave në patrullën e tij/saj. Liturgjiku është mjeshtri i kohëve të lutjes në patrullë.

LAJMËTAR

Përgjegjës për komunikimet e brendshme dhe të jashtme të patrullës (radio, internet, kanal telefonik, guestbook ...), strategjitë e lojës, teknikat e vëzhgimit, transmetimit, diskrecionin dhe maskimin e patrullës.

PIONER

Përgjegjës për rehatinë e patrullës së kampit, cilësinë e objekteve, montimin dhe
mirëmbajtjen e çadrës, mirëmbajtjen e pajisjeve të thërrmimit, njohurinë e llojeve të
drurit dhe natyrës.

EKSPLORUES

NDIHMA E PARË

Përgjegjës për shëndetin e mirë të pjesëtarëve të patrullës, për gjendjen e tyre të
mirë fizike, për pastërtinë e trupit, për mirëmbajtjen e mirë të kutisë së ndihmës së
shpejtë dhe për ato pak veprime kujdesi që ai është i autorizuar të bëjë.

ANIMATOR

Përgjegjës për këngët, nivelin në shprehje të patrullës, cilësinë e vigjilencës së
patrullës dhe numrat e vigjilencës. Ai kërkon të bëjë talentet artistike të djemve të
patrullës (vizatimit, muzikës ...).

KUSHINJER

Përgjegjës për ushqimin e patrullës: mirëmbajtja dhe pastërtia e taseve dhe enëve të
kuzhinës, kushtet e mira të përgatitjes së ushqimit (pastërtia dhe higjiena), cilësia e
kuzhinës së pjatave. Përgjegjës për kujdestarinë, thesarin, ndezjen dhe sigurinë nga
zjarri.

NGA PREMTIMI

Mbi nderin tim dhe me ndihmën e Zotit, premtoj ti sherbej Zotit, kishës, atdheut dhe europes.
Të ndihmoj te afërmin tim ne çdo rrethane dhe te zbatoj ligjin skaut.