4d0d4563ec669568688ef25571f640ae-removebg-preview.png

Si lindi Skautizmi?

Lord Baden-Powel bazuar në vëzhgimet e tij nga karriera e tij ushtarake në fillim të shekullit të 20-të themeloi lëvizjen e skautizmit.

Në gusht 1907 Lord Baden-Powel ngriti një kamp eksperimental me 20 djem të cilët u ndanë në 5 patrulla. Gjatë këtij kampi, Lord Baden-Powel përdori lojëra të ndryshme për t'u mësuar djemve aftësi dhe teknika të ndryshme.

Ky kamp pati një sukses të madh që çoi në botimin e librit “Scouting for Boys” duke hedhur themelet e edukimit të të rinjve përmes skautizmit. Skautizmi i kaloi shumë shpejt kufijtë e Perandorisë Britanike dhe u zgjerua në mbarë botën.

Sot në botë ekzistojnë organizata dhe forma të ndryshme të skautizmit. Megjithatë, ka shumë pak organizata që i kanë qëndruar besnike metodës (pedagogjisë) origjinale të zbulimit të përdorur nga Lord Baden-Powel.

download.jpg
Fr. Jacques Sevin SJ (Francë)
download.jpeg
Profesor Jean Corbisier (Belgjikë)
download.jpeg
Comte Mario di Carpegna (Itali)

At Jacques Sevin (francez), Profesor Jean Corbisier (belg) dhe Earl Mario di Carpegna (italian) ishin themeluesit e skautizmit katolik.

Ata promovuan shoqatat katolike, përkatësisht “Scouts de France”, “Baden Powell Belg Boy Scouts” dhe “Associazione Scautistica Cattolica Italiana” (ASCI). Me angazhimin e tyre lindi edhe “Zyra Ndërkombëtare e Skautëve Katolikë”, për të qenë pikë referimi për të gjithë skautët katolikë.

Sevin, Corbisier dhe Carpegna arritën të përshtatnin një metodë arsimore të lindur në një sfond anglo-saksone dhe protestante me sfondin latin dhe katolik të vendeve të tyre, pa e modifikuar atë. Baden Powell tha: "Metoda jonë ka katër qëllime: trajnimin e karakterit, ndjenjën praktike, shëndetin dhe forcën dhe shërbimin ndaj të tjerëve". Themeluesit e skautizmit katolik theksuan një qëllim të pestë: "Ndjenja e Zotit".

Megjithatë, përpjekjet e tyre për të arritur një mirëkuptim dhe vëllazëri më të ngushtë midis të gjithë skautëve katolikë, bien ndesh me ngjarjet e asaj kohe dhe me shfaqjen e regjimeve diktatoriale që ndalonin skautizmin ose kufizonin shumë lirinë e veprimit të saj.