Skautët Polak dhe Italian vizitojnë Shqipërinë!

Aug 27

1 min read

8

19

0

Gjatë verës, një grup skautësh nga Polonia dhe Italia vizituan Shqipërinë, duke përjetuar një udhëtim të paharrueshëm plot me aventurë dhe miqësi.

Gjatë qëndrimit të tyre, ata patën mundësinë të eksplorojnë malet e mrekullueshme shqiptare, ku peizazhet mahnitëse i lanë pa fjalë. Rrugëtimi përmes këtyre maleve i ndihmoi skautët të lidheshin më ngushtë me natyrën dhe të ndjenin frymën e skautizmit në çdo hap.

Gjatë kësaj udhëtimi, skautët polakë dhe italianë u takuan me skautët shqiptarë, ku u zhvillua një takim plot entuziazëm dhe emocion. Miqësia e re që u krijua mes tyre ishte një përvojë e veçantë që i pasuroi të gjithë. Ata ndanë përvoja, tradita dhe mësime të skautizmit, duke mësuar nga njëri-tjetri dhe duke krijuar lidhje të thella vëllazërore.

Ky takim rezultoi në krijimin e një vëllazërie të re skautësh mes skautëve shqiptarë, polakë dhe italianë. Përmes aktiviteteve të përbashkëta, kampingjeve dhe lojërave, këta skautë ndërtuan ura miqësie dhe bashkëpunimi që do të zgjasin për vite me radhë. Vëllazëria e re e skautëve është një simbol i forcës së unitetit dhe frymës së skautizmit, që kalon përtej kufijve dhe kulturave.Kjo eksperiencë jo vetëm që i afroi më shumë me njëri-tjetrin, por gjithashtu i ndihmoi skautët të kuptojnë dhe të vlerësojnë më shumë kulturën dhe traditat e Shqipërisë. Ata u kthyen në shtëpitë e tyre me zemrat e mbushura me kujtime të bukura dhe me miq të rinj, të cilët do të jenë gjithmonë pjesë e rrugëtimit të tyre si skaut.

Aug 27

1 min read

8

19

0

Share Your ThoughtsBe the first to write a comment.