RRETH NESH

FEDERATA E SKAUTIZMIT EUROPIAN - FSE

Unioni Ndërkombëtar i Guidëve dhe Skautëve të Europës bashkon Shoqatat lokale të Guidëve dhe Skautëve të Evropës në 23 vende në Evropë dhe Amerikë në një vëllazëri skautësh përtej kufijve kombëtarë. Për më shumë se 60 vjet, Unioni Ndërkombëtar i Guidave dhe Skautëve të Evropës - Federata e Skautizmit Evropian (UIGSE-FSE), e njohur nga Selia e Shenjtë si një shoqatë private ndërkombëtare e besimtarëve, ka promovuar një vëllazëri autentike të popujve të Europës.

Me mbi 67,000 anëtarë, UIGSE- FSE është e përfshirë në mënyrë aktive në jetën civile të këtyre vendeve dhe kontinentit. Ajo ka një status pjesëmarrës në Këshillin e Europës dhe angazhohet për mbrojtjen e familjes dhe dinjitetit të personit njerëzor.

Kjo lëvizje edukative, plotësuese e familjes funksionon me një qasje formuese integrale, e cila përfshin të gjitha dimensionet e qenies njerëzore dhe tregon një rrugë për të rinjtë drejt lirisë së vërtetë personale dhe aftësisë për të përkushtuar jetën e tyre ndaj besimit të tyre dhe në shërbim të të ardhmes, me origjinë në antropologjinë e krishterë, mësimet shoqërore të Kishës dhe zbulimin e Lord Baden-Powell.

Të gjitha shoqatat anëtare të UIGSE-FSE praktikojnë skautizmin tradicional, mbi bazën e krijuar nga Robert Baden Powell.

Ato përqafojnë plotësisht trashëgiminë e Themeluesve të Skautizmit Katolik: At Jacques Sevin, Count Mario di Carpegna, Profesor Jean Corbisier.

Teksti i Ligjit, Premtimit, Parimit dhe Ceremonialit, i përbashkët për të gjitha shoqatat UIGSE-FSE, i përket kësaj trashëgimie.

NE NDËRTOJMË EUROPËN!